Wanton Buddy´s (FCI) - chovatelská etika  
     
 

 
  Chovatelská stanice WANTON BUDDY ´S - zájmový chov "hobby"  
     
   
     
  Registrace chovatelské stanice u FCI  
  Řádný člen Klubu teriérů ČR (KCHT) a Slovenského klubu chovatelů teriérů a foxteriérů (SKCHTaF)  
     
  Chovatelská filozofie:  
 
Zdravý, bezproblémový, líbivý rodinný wheaten, který dělá radost své rodině.
 
     
   
  Welfare - kontakt fenky se svým štěnětem - štěně i s hračkami si vlezlo fence do pelíšku - pohoda, spokojenost a bezpečí  
     
  Chovatelská etika, kodex a welfare  
         Způsob chovu a používané chovatelské metody, fyzická a psychická pohoda našich wheatenů                  a odchovávaných štěňat, jejich spokojená existence (welfare).  
     
  Štěně není produkt ani polotovar, který se vyrobí, ale živé stvoření - psí miminko, které potřebuje spoustu péče, jak ze strany feny-matky, tak i člověka-chovatele a na rozdíl od miminka "člověčího" má naopak daleko vyšší nároky na péči, protože jeho vývoj prenatální a postnatální je několikanásobně rychlejší. Uvědomme si, že fenka je březí cca 63 dnů, štěňátka se narodí a než se nadějete, nemotorně se vám pletou pod nohama, štěkají a ve stáří okolo 8 týdnů už opouštějí chovatele a odcházejí do nových rodin. Štěňata musí být natolik psychicky a fyzicky vyzrálá, socializovaná, aby zvládla bezproblémový přechod, adaptaci do nového prostředí a úspěšně se začlenila v nové smečce - lidské rodině.  
     
  Na naše nová psí miminka se vždy velmi těším a to i přes to, že zodpovědně odchovat vrh štěňátek je krásná práce, ale také náročná na čas a finance. Bez podpory rodiny a nejbližších se jako chovatel neobejdu.  
     
     
  krok 1 - VŠE SI PROMYSLET, BÝT PŘIPRAVENI  
  Selekce, čili výběr jedinců vhodných k chovu - budoucí otec a matka štěňat  
  Pečlivě zvažujeme spojení rodičů budoucích štěňat. Do chovu vybíráme jen wheateny, kteří mají zdravotní atesty a hodnotíme jejich rodokmenovou hodnotu (kvalita předků po stránce exteriéru, zdraví, výkonu) a plemennou hodnotu (kvalita potomstva). Zjišťujeme dostupné informace i o předcích budoucích rodičů štěňat. Navštěvujeme odborné chovatelské semináře a sledujeme nové trendy v chovu psů. Před plánovaným krytím je fena vyšetřena veterinárním lékařem, ošetřena proti vnitřním parazitům (odčervena) tabletami Drontal a má platné očkování.  
     
     
  krok 2 - PÉČE O FENU V DOBĚ BŘEZOSTI  
  Hodně lásky, tedy naší pozornosti, dostatek přiměřeného pohybu na čerstvém vzduchu a celkové klima pozitivně ovlivní psychickou a fyzickou kondici feny. Fena je od druhé půlky březosti krmena minimálně 2x a později 3x až 4x denně (dle počtu štěňat určíme vhodnost objemu krmení a dávkování) granulemi se speciální recepturou pro březí a kojící feny, doplňkově masitou stravou. Kontrolujeme stav feny a pravidelně před porodem měříme tělesnou teplotu. U porodu jsme vždy s fenkou, naše přítomnost je pro ni důležitá!  
     
     
  krok 3 - PRVNÍ TÝDNY ŽIVOTA ŠTĚŇÁTEK  
  Dodržujeme zásady - teplo, klid, dodržování hygieny a kvalitní vyvážená strava pro fenu = dostatek mléka pro štěňata.  
  Štěňata odchováváme doma v rodinném prostředí, kde jsou neustále pod kontrolou. Fenka má se štěňaty svoji porodnici. Prvních 14 dnů spíme u štěňat.  
     
 

 

1 den po narození

  fenka si v porodnici v pohodě lehne, má dostatek místa
 
  Porodnice je zhotovena z ekologických materiálů nezávadných pro štěňata, hygienicky dobře udržovatelných. Porodnice má pevné, dobře izolované dno, vnitřní prostor  je opatřen vyjímatelnými dřevěnými deskami proti případnému zalehnutí štěňat fenou. Velikost porodnice odpovídá nárokům feny a štěňat (Design a technické provedení ® WANTON BUDDY´S).  
     
 

 

spící štěňátko přitulené k fence

 

přední pohled na fenku se štěňaty

 
     
  V prvních dvou týdnech života nemají štěňata vyvinutý termoregulační systém a nevytváří si sama teplo. Dbáme na zajištění tepelně komfortního prostředí, s věkem štěňat teplotu postupně snižujeme. Používáme speciální kožešinové podložky pro štěňata. Štěňata hned při narození dostanou barevné šňůrky pro identifikaci a jsou pravidelně vážena každý den ve stejnou dobu, zaznamenáváme denní váhové přírůstky.  
     
 

 

spokojená štěňata se rozlezou po celé porodnici a klidně spí

 

štěně s plným bříškem

 
     
 
 

štěňátka v textilním pelíšku na kožešinové podložce

 

fena pečuje o štěně

 
     
     
  krok 4 - RANNÁ SOCIALIZACE ŠTĚŇAT  
  vytváření vazeb mezi jednotlivými štěňaty, výchovné hry feny se štěňaty  
  Jakmile začnou štěňátka chodit mají zvětšen prostor porodnice o ohrádku a postupně se seznamují s okolním světem. Nezbytné pro socializaci jsou podnětné hračky, ale i obyčejné domácí předměty a samozřejmě naše přítomnost. Hygienické návyky - učíme štěňata vykonávat svou potřebu na určené místo, používáme hygienické podložky.  
     
   
  fena vychovává štěňata  
 

 

JDEME VEN - první okamžiky v novém prostoru mimo porodnici

 

vzájemný kontakt štěňat

 
 

 

fenka při hře se štěnětem na kožešinové podložce

 

štěně spí na zádech - je v pohodě a cítí se bezpečně

 
 

 

štěňata si začínají mezi sebou hrát

 

štěněcí lumpárny

 
     
     
  krok 5 - SOCIALIZACE ŠTĚŇAT II.  
  adaptace na venkovní prostředí, kontakt s cizími lidmi  
  Pokud to počasí dovolí, mohou štěňátka od 5týdne běhat venku. Venkovní ohrádka zajištuje hlavně jejich bezpečnost. Štěňata dostanou místo barevných šňůrek obojky.  
     
   
  venkovní výběh na zahradě pro štěňátka  
   
  Klubko - hra feny se štěňaty aneb všichni na jednoho  
     
  Štěňata se seznamují s prostředím venku, zvykají si na venkovní teplotu, podmínky a nové podněty. Ze štěňat se stávají malí průzkumníci. Pozorujeme, jak se štěňata vyvíjejí -  povahové rysy štěňat, jejich interaktivnost, senzibilitu a na základě reakcí štěňat vybíráme vhodné majitele. Snažíme se předejít zklamání majitelů, kteří měli o svém vysněném pejskovi jinou představu, naopak uvážlivým výběrem štěněte chceme splnit jejich přání. Každé štěně je ve své osobnosti,charakteru a projevech jiné. Proto s výběrem konkrétního štěněte čekáme až na 7 - 8 týden, kdy můžeme zhodnotit určité předpoklady. Nečekejte, prosím, od nás, že vám hned po narození štěňat nebo v prvních týdnech života štěňat řekneme, které bude to VAŠE ŠTĚŇÁTKO. To nevíme zatím ani my. Můžeme vám dát tip, které štěně se nám zatím jeví jako vhodné pro vás.  
     
   
  Štěňátka s dospělým wheatenem volně mimo ohrádku  
 

 

štěně na průzkumu s fenkou - matkou

 

štěně venku na sluníčku ve fázi pozorování

 
 

 

zvědavost štěněte a reakce na cizí předměty

 

štěně s hračkou

 
 

 

veselé štěně s klacíkem

 

zvědavé štěně, které se nebojí - ocásek nese nahoře

 
 

 

štěňata seznamujeme s různými předměty a zvuky

 

štěně se seznamuje s tunelem - navození uzavřeného prostoru

 
     
   
  Štěňata jsou zvyklá na česání a úkony základní hygieny. Než jdou k novým majitelům jsou ostříhaná a zvládají stát na stole jako štěně na obrázku.  
     
     
 
  krok 6 - NÁVŠTĚVY U NÁS  
  Naše chovatelská zásada - do věku 5 týdnů štěňat žádné návštěvy cizích lidí!  
 
  Štěňata mají 5 týdnů, začínají k nám jezdit první návštěvy, přátelé a budoucí majitelé štěňat. Štěňata mají kontakt s cizími lidmi, především dětmi. Postupně si vytvářejí vzájemnou vazbu k lidem.  
     
   
  děti jsou nejlepší kamarádi wheatenů  
 

 

   

kontakt s člověkem

 
 

 

   

štěňátka wheatnů se velmi ráda mazlí

 
     
   
  Učíme štěňata chodit na vodítku. Chodíme po dvou nebo po čtyřech. Pro nás i štěňata je to velká zábava do té doby, než se nám zamotají štěňata mezi nohy. Chodí s námi fenka, která je pro štěňata vůdce.  
     
     
  krok 7 - VÝŽIVA A VETERINÁRNÍ PÉČE O ŠTĚŇATA  
  První 3 týdny života jsou štěňata plně kojena od feny, která je krmena kvalitními granulemi se speciální recepturou pro kojící feny, obsahující speciální látky na posílení imunity. Mezi 3 a 4 týdnem dle počtu štěňat začínáme přikrmovat. Nejdříve začínáme přikrmovat štěňátka mletým syrovým libovým hovězím masem - svíčkovou, která obsahuje velký podíl bílkovin. Naše štěňata dostávají speciální výrobky, určené jen pro štěňata (mléko a kaši), přípravky Dog Immun Protect a Calcium Citrat pro fenu i štěňata, vše od německé firmy Canina© (s těmito přípravky máme dlouhodobě vynikající zkušenosti). Dále stravu obohacujeme o vařené maso (libové hovězí, drůbeží a krůtí) s přílohami, vařenou zeleninu, ovoce, později i mléčné výrobky - sýry, jogurty, tvaroh atd. (preferujeme kozí sýry). Postupně přecházíme na granule pro štěňata s příchutí jehněčí maso a rýže. Dbáme na vyváženou stravu, aby byl zajištěn správný růst štěňat. Metabolismus štěňat je odlišný od dospělého psa, proto štěňata krmíme ve stejný čas a v pravidelných dávkách  5x až 6x denně. Jednou týdně dostávají štěňata pastu Probican na podporu střevní mikroflóry.  
     
  Používáme zásadně jen čerstvé potravinářské výrobky s certifikátem kvality:  
  Kozí mléko a sýry odebíráme z kozí farmy Rozinka Čelechovice na Hané  
  a hovězí maso z družstva v Lešanech.  
     
   
     
  Štěňata i s fenou poprvé odčervujeme ve 2 týdnech sirupem Drontal Junior pro štěňata a později tabletami Drontal. Odčervení následně opakujeme vždy po dvou týdnech.  
     
 
 

štěňata u misky

 

odčervení štěněte sirupem Drontal Junior

 
   
  Štěňata pravidelně vážíme, nejen po dobu kojení.  
     
  Štěňata necháváme poprvé očkovat mezi 6 až 7 týdnem a zároveň jsou štěňata i očipována čipy dle platných norem EU.  
     
     
  krok 8 - ŠTĚŇATA ODCHÁZEJÍ DO NOVÝCH DOMOVŮ  
  Pro mě jako chovatelku trochu smutné období, protože se jen nerada loučím s psími miminky. Pro nové natěšené majitele je to období šťastné, naplněné nedočkavostí na nového psího kamaráda.  
     
 
 

štěně z vrhu D

 

štěně z vrhu C

 
     
  Noví majitelé si od nás převezmou štěňátko nejdříve v 8 týdnech.  
 
řádně naočkované a několikrát odčervené v cyklech po 2 týdnech
čipované dle platných norem EU
s mezinárodním pasem pro zvířata v zájmovém chovu (Pet Passport) s potvrzením veterináře o zdravotním stavu štěněte
s rodokmenem o původu štěněte
se základní smlouvou na štěně o Vašem vlastnictví pejska
s naší příručkou "KROK ZA KROKEM" aneb máme doma wheatena
(příručka je majetkem naší chovatelské stanice a je určena výhradně pro majitele našich štěňat)
s plechovou dózou na granule, startovacím balíčkem s granulkami, doplňky výživy pro štěně a pamlsky
štěněcí obojek a vodítko, určené do věku 6 měsíců štěněte
kosmetické prostředky pro péči wheatena
na cestu štěňátku přibalíme hračky, aby mu první den nebylo smutno po fence a sourozencích
 
     
  Štěně kolem 8 týdne je dostatečně převedeno na granulovanou stravu a plně socializované. V této době má štěně už své individuální potřeby,nároky a je to ten správný čas pro přechod do nové rodiny a prostředí.  
     
     
  krok 9 - VÝBĚR VHODNÝCH MAJITELŮ PRO ŠTĚNĚ - CHOVATELSKÝ PŘÍBĚH K FOTCE  
     
 
   
  Štěně s majitelkou - poslední loučení. Tento pejsek mi přirostl k srdci a loučení bylo velmi emotivní.  
 
     
  Tento pejsek u nás byl až do 10 týdnů. Ráda na něj vzpomínám. Byl to takový inteligentní rošťák, štěně, které se ničeho nebálo, velmi temperamentní, potřebovalo být neustále v akci. Jeho volný pohyb po zahradě jsem musela pečlivě korigovat. Pokud se právě nekoupal v jezírku s lekníny, byl připraven skákat ze skalky. Štěně s touto povahou potřebovalo za majitele již zkušené pejskaře a určité zázemí. Když si budoucí majitelé přijeli pro štěně, nejdříve pejsek odběhl jako by nic, aby se však za vteřinku vrátil a aportem donesl paničce míček, přitom si vzorně sedl a s kouzelným kukučem se podíval na paní, která se mu zjevně zalíbila. Překvapená nebyla jen paní, ale i já. Majitelé měli již zkušenosti se psem. V minulosti měli doma wheatena, který jim stářím zemřel. Žili v domě s velkou zahradou a vinohradem u jezera. Nová rodina pro toto štěně přesně odpovídala naším požadavkům na jeho teriérský naturel, jednak zkušenostmi i svým zázemím.  
     
     
  krok 10 - CO TO JE CHOVATELSKÝ SERVIS  
  Slovní spojení, které často najdete v inzerátech na prodej štěňat jako lákadlo a v podstatě se jedná o další péči psa v jeho životě ze strany chovatele - např.úpravu stříháním, přípravu na zkoušky, výstavy atd. U nás toto slovní spojení nenajdete a to z prostého důvodu, péče o naše odchovy i když už jsou v nových rodinách a ze štěněte vyroste dospělý pes je součástí naší filozofie chovu. Naše chovatelská práce nekončí prodejem štěněte. S majiteli štěňat zůstáváme v kontaktu, tak abychom jim byli nápomocni radou a oni ví, že se na nás mohou kdykoli obrátit.  
     
  krok 11 - NÁŠ CHOVATELSKÝ SERVIS V PRAXI - KONTAKT S MAJITELI NAŠICH ŠTĚŇAT  
 

Dle potřeby majitelů osobně, e-mailem nebo telefonicky nejen radou, ale i prakticky. Od štěněcího věku postupně učím majitele, jak správně manipulovat se štěnětem při stříhání, názorně jim ukážu postup. V dospělosti si svého psa umějí ostříhat už sami.

 
     
 
 

s majitelkou při stříhání

 

výsledek naší společné práce

 
 
 

spolupráce s majitelkou - úprava dospělého wheatena

 

Příprava psa na výstavu

 
     
  Chcete zkusit předvést svého pejska na výstavě - žádný problém  
  Zhodnotím-li, že pejsek odpovídá daným kritériím, domluvíme se s majiteli na absolvování nějaké výstavy. Se všemi náležitostmi jim pomohu, v začátcích jim pejska na výstavě předvedu - handling.  
     
 
 
 
  na výstavě  
     
  NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKA - CENA ZA ŠTĚNĚ  
     
  Chovatelskou práci těžko můžete kvalifikovat podle zásad tržního mechanismu.V tržní ekonomice platí určitý vztah mezi cenou a kvalitou, nabídkou a poptávkou. Podle těchto kritérií těžko lze zhodnotit zodpovědnou chovatelskou práci a chov jako takový, pokud si ovšem nechcete koupit štěně od člověka, který je tzv. množitel a produkuje štěňata bez průkazu původu neomezeně, bez ohledu na zdraví, s vědomím porušování zákonů a norem a jeho produkce štěňat nemá nic společného s chovem.  
     
  Cena za štěně je tedy jakýmsi vyjádřením hodnoty chovatelské (veterinární péče, kvalita krmení a přípravků, hodnoty rodokmenové, kvality rodičů a předků po stránce zdravotní, exteriérové (výstavní ocenění), povahové (ocenění výkonu) a dalších faktorů chovu.  
  Je logické, že se zájemci ptají na cenu. Cena by však neměla být hlavním kritériem při rozhodování zájemců, jestli si pořídí štěně tohoto stále málo rozšířeného plemene Irish soft coated wheaten teriér.  
     
     
  ZÁVĚREM  
  Našim štěňátkům se snažíme dát maximum, proto s takovou pečlivostí vybíráme nové majitele - naši psí rodinu.  
  Když se tak zamyslím, konstatuji, že máme báječnou psí rodinu a naše štěňátka mají pohodový a plnohodnotný psí život.  
   
  Rozhodnutí, jestli chcete patřit do naší psí rodiny WANTON BUDDY´S, záleží jen na vás.  
     
     
  Jestli jste dočetli až do konce, děkujeme vám. Máte potřebné informace o nás a našem chovu starobylého irského plemene irish soft coated wheaten teriér, informace pro vaše rozhodování při pořizování nového člena vaší domácnosti - ŠTĚNĚTE.  
     
     
  Fotoarchiv a text ©Wanton Buddy´s, Pavlína Bradáčová  
     
     
  ZPĚT      HOME  
 
 
     
  Pavlína Bradáčová  
  Pagerank   WB