Wanton Buddy´s (FCI)
     
 

 
převzato *A Terrier * Marshall J. Fitz (1859 - 1932)
 
 

Země původu irského soft coated wheaten teriéra (v českém překladu volně pšeničný teriér) je Irsko. Přesný vývoj tohoto plemene neznáme, jelikož historie teriérů nebyla v Irsku před  18. stoletím zdokumentována. Zachovaly se však staré malby, které zachycují pšeničně zbarveného teriéra s měkkou srstí. Obecně je wheaten teriér považován za nejstarší a nejdříve vzniklé plemeno. Svědčí o tom zápisy v západním Irsku staré zhruba 200 let. Předpokládá se, že mezi jeho předky pravděpodobně patřil black and tan teriér, irský teriér a kerry blue teriér. Původně to byl pracovní pes farmářů. Používaný k pohánění dobytka, k hlídání objektů a pronásledování jezevců, potkanů, dokonce i vyder, ale také k tzv. sportovnímu lovu králíků.

   
 

 

 převzato F. Bacon - 1843, The Aran Fisherman´s Drowned Child (zhotoveno pro Royal Irish Art Union)

   
 

Specializovaný chovatelský klub vznikl v Irsku poměrně pozdě, až v roce 1934 (v Anglii dokonce až roku 1955). Wheaten měl svůj výstavní debut v roce 1937 v Dublinu na svátek sv. Patricka. Britský Kennel Club uznal toto plemeno v roce 1943. Za oceán se tento pes dostal už v roce 1946, americký Kennel Club jej však oficiálně uznal až v r. 1973.

Velkou zásluhou na chovu plemene v Irsku a jeho rozšíření do zemí Evropy má paní Maureen Holmes, chovatelská stanice "Holmenocks". Pozdější selekcí chovu vznikly typy wheatna, které se od sebe liší především strukturou srsti. Pojmenování se jim dostalo podle zemí, kde vznikly - irský, americký a anglo-americký typ wheatna. Tato nejednotnost exteriéru plemene bývá často svárem chovatelů, nemalé problémy vznikají při posuzování na výstavách. Standard FCI hovoří o irském soft coated wheaten teriérovi.

   

                                             (John. T. Marvin : The Book of All Terriers)                  Pavlína Bradáčová

 
irský typ wheatna (foto ©Pauline)
 
americký typ wheatna (foto © Zitkova Eva)
 
 
ZPĚT

 
Pavlína Bradáčová
Pagerank