Wanton Buddy´s (FCI)
 

 

Jaký je tedy wheaten ?

 autor: Pavlína Bradáčová

 
Článek uveřejněný v časopise Pes přítel člověka 3/2005

 

Wheaten se svým vzhledem (měkká, hedvábná, nelínající srst bez podsady) a velmi přátelskou povahou odlišuje od ostatních teriérů. Wheaten má houževnatou povahu, je inteligentní, velmi zvídavý, temperamentní a děti milující pes, není agresivní. K lidem je kamarádský a přítulný. Štěká velmi málo a nikdy ne bezdůvodně ! Jeho štěkot vždy něco signalizuje – jeho radost nebo nespokojenost. Wheaten je velmi vnímavý na vnější podněty a silně fixovaný na svoji lidskou smečku a oddaně věrný svému pánovi, a právě  přístup majitele pozitivně nebo negativně formuje  charakter psa v době psychického dospívání, které je výraznější u psů než u fen.

 

            Wheaten je svým založením a povahou vhodný především pro aktivní lidi všech věkových kategorií, ideální pro rodiny s dětmi. Dětem nikdy neublíží ! V zahraničí je plemeno propagováno právě jako rodinný pes. Pro svoji živost se nehodí pro nervózní a psychicky labilní lidi a nebude ani vhodným psem pro lidi, kteří většinu svého času tráví na gauči u televize nebo si jej pořídí jako módní doplněk ke své image. Se svou rodinou bude kdekoli, naopak velmi špatně snáší samotu, nezájem a dlouhodobé odloučení. Je bezpodmínečně nutné, aby žil s rodinou v domácím prostředí. V žádném případě není wheaten psem do boudy nebo do kotce !

 

            Wheaten musí mít přesně vymezené místo v hierarchickém uspořádání. Od štěněčího věku se učí wheaten velmi rychle, je u něj pozorovatelná výborná sociální přitažlivost, způsob, jakým štěně reaguje na lidi a jak ho přitahují. Wheaten je někdy až naivně důvěřivý k lidem, což s sebou může nést i určité problémy. Bystře sleduje vše, co jeho pán dělá. Někdy se v učení může projevit jeho temperament a nedočkavost, projevující se vyskakováním, kousáním. Tyto projevy bychom neměly podceňovat a důsledně je eliminovat, později se totiž může stát, že pes nebude přesně poslouchat naše povely. To jsou právě první momenty, které noví majitelé lehce přehlédnou.

 

Wheaten je velmi citlivý na fyzické podněty, proto je vhodné používat při učení, hře nebo mazlení dotyky. Způsoby dotýkání pomáhají vybudovat emocionální vztahy mezi psem a pánem a zároveň posilují pánovu roli vůdce. Nejlépe je, když se svého psa dotýkáme systematicky každodenně již od štěněčího věku, při tom na něj mluvíme uklidňujícím hlasem. Wheateni radostně přijímají tyto dotyky, díky nimž můžeme psa zklidnit a brzdit jeho ztřeštěné nápady. Řešení problémového chování u mladých jedinců fyzickými tresty je zcela nevhodné, nemajíce žádnou účinnost. Naopak citlivý wheaten ztrácí důvěru ve svého pána. Daleko účinnější je krátkodobá, např.5 minutová izolace psa v jiné místnosti.

Již od štěněčího věku jsou nezanedbatelné pozitivní stimuly, které bystří smysly wheatena, udržují jeho pozornost. Vhodnější jsou krátkodobé a častější výukové lekce. Při dlouhodobém stereotypním opakování nějakého úkonu ztrácí pes zájem o učení, je nepozorný, dělá, že neslyší naše povely, přestává reagovat, stává se neposlušným. Výchova není složitá, námi zadané povely musí být, ale přesné a jasné. Vždy musíme být  důslední a trvat na tom, aby pes zadané povely splnil! Velmi účinná je motivace pamlskem, slovní a dotykovou pochvalou. V některých situacích se projevuje u wheatenů jejich teriérská osobnost a paličatost, což vypadá například tak, že odmítají provést námi zadané povely nebo se z nich stávají nadaní herci, hledající cestičku, jak nás obelstít.

I v těchto případech musíme být trpěliví, neoblomní a trvat na vykonání zadaného povelu. Wheateni vykazují velmi dobré výsledky v samostatném řešení problémů. S našimi psy můžeme hrát hru na schovávanou. V cizím terénu necháme běhat psy na volno, schováme se třeba za strom a necháme psy, aby sami řešili situaci a našli řešení. Tím jsou zapojovány i nejdůležitější smysly psa. Formou hry naučíme, že při procházce si hlídají oni nás.

Wheaten si rychle vštípí a osvojí naučené, bohužel i samovolně naučené a v ranném věku majitelem přehlížené nebo tolerované, nežádoucí jednání a chování. Signály přicházejí již ve štěněcím věku. Nový majitel je ovšem  tak nadšen svým nezbedným malým softíkem, který se chová tak rozkošně lumpácky, až mu začne pomalu přerůstat přes hlavu, aniž si majitel ve svém euforickém rozpoložení něčeho všiml. A právě až v pozdějším věku mohou nastat problémy, kdy z roztomilého štěněčího herce vyroste dospělý pes, který nemá jasně zafixované své postavení v lidské smečce, nerespektuje svého pána jako vůdce (tzv.alfa psa), nemá vštípeny základní návyky. Správná výchova vždy primárně směřuje k vytváření správných celoživotních  návyků, čímž se stabilizuje chování psa a umožňuje mu základní, pevnou orientaci po celý jeho život. Bez tohoto základu je pes neustále něčím překvapován, nové stimuly jej děsí, je zmatený a frustrovaný, později se v jeho chování mohou projevit náznaky agresivity.

 

Wheaten potřebuje dostatek kontaktu s jinými psy a lidmi již od malého štěněte. Není to pes na gauč. Miluje volný pohyb a dlouhé procházky v přírodě, kde není omezován a může volně „čmuchat“ myši a krtky, což je jeho oblíbená kratochvíle. Neodběhne nikdy tak daleko, aby neměl svého pána na dohled. V lese nepronásleduje zvěř. Nebyl nikdy cíleně šlechtěn k lovu divoké zvěře. Jsou majitelé, kteří se s wheatenem věnují některému z druhů sportovní kynologie – nejpříhodnější je agility, která podporuje všechny složky osobnosti wheatena a prohlubuje spolupráci s pánem. Od roku 2004 se parta nadšenců začala zúčastňovat závodů coursingu, jedna fenka má dokonce splněnou i závodní licenci.

 

Plemeno Irský soft coated wheaten teriér je v České republice chováno zhruba 10 roků a počet zapsaných jedinců v plemenné knize k prosinci 2004 je 264 jedinců. Mé zde popsané postřehy vycházejí z mých osobních zkušeností za skoro 9 let života s wheateny, s nezaměnitelnými psími kamarády, s kterými jsem se nikdy nenudila. Absolvovali se mnou nejrůznější akce pro děti, malé i velké. Náš pes se stal doslova  miláčkem na setkání handicapovaných dětí a nechal si od nich líbit nejrůznější projevy jejich přízně.  Vždy v létě se scházíme s majiteli a chovateli wheatenů na naší malé chaloupce. Na posledním setkání na naší zahradě běhalo volně 10 wheatenů různého stáří a pohlaví.

 

Irský soft coated wheaten terrier je v zahraničí, zvláště v zemích s nejrozšířenější působností jako Holandsko, Německo a Finsko, velmi populární právě jako rodinný pes a já osobně, s čistým svědomím,  k tomuto přívlastku připojuji svůj souhlas a tyto krásné psy mohu všem jen doporučit. Nikdy se s nimi nebudete  nudit.

 

O skutečné povaze tohoto starobylého irského plemene se můžete osobně přesvědčit na akci WHEATEN DAYS – prvním oficiálním setkání Irských soft coated wheaten teriérů v České republice, která se uskuteční ve dnech 30. 4. – 1. 5. 2005 v pražském kynologickém klubu  Rychety.

 

 

Poznámka: Článek je zde uveřejněn v původním znění. V některých jeho částech byl pro tištěnou podobu v časopise Pes přítel člověka  redakcí zkrácen. Pro zjednodušení dlouhého názvu plemene irský soft coated wheaten teriér používám mezinárodně ustálený, jednoduchý výraz WHEATEN.

Čeština je jistě jazyk velmi bohatý, ale ne ke všem cizím slovům najdeme ten správný a výstižný ekvivalent. Zkrácení  názvu plemene jen na soft, softík, nepovažuji za správné. Může totiž u některých lidí evokovat spojení se slovem sofa, což je pohovka a na pohovku tento pes v žádném případě nepatří.

                                                                                                       duben 2005
 
 

 
Pavlína Bradáčová
Pagerank